WEER & LANDSCHAP

Weer & klimaat van Kreta

1996–2025 · 30 volledige jaren · 6 kustplaatsen

Van het weer van vandaag, zeven dagen verwachting en de temperatuur van de zee naar een jaar op Kreta, gezien door drie decennia. Vergelijk de maanden, ontdek het verschil tussen kustplaatsen en lees wat gemiddelden wel en niet vertellen.

De klimaatcijfers hieronder zijn eigen berekeningen uit ERA5-heranalyse via Open-Meteo: een reconstructie op basis van waarnemingen en een weermodel. Geen lokale stationsmetingen, geen eilandgemiddelde en geen weersverwachting.

VAN KUST TOT HOOGVLAKTE

Kreta: nu en de komende dagen

De lucht boven het eiland, het water langs de kust. Kies een plaats voor het actuele weer, de zeetemperatuur en zeven dagen verwachting.

Daarna: het klimaat van 1996–2025 ↓

Actuele gegevens worden geladen…

Nu: luchttemperatuur · Verwachting: maximumtemperatuur op de gekozen dag · Zeewater: oppervlaktetemperatuur voor de kust. Gebruik de plaatsknoppen als de kaart niet laadt.

ZEVEN DAGEN VOORUIT

De week in Heraklion

Kies een dag om de verwachting op de kaart te vergelijken. Vandaag en de komende zes dagen · alle tijden in Griekse lokale tijd.

De verwachting wordt geladen…

Temperaturen: minimum / maximum · wind: hoogste snelheid op 10 m en dominante herkomstrichting · vlagen: hoogste windstoot · neerslag: dagtotaal en hoogste neerslagkans. Zonsopkomst en zonsondergang zijn astronomische tijden; bergen kunnen de zichtbare zon afschermen.

Over het weer, de verwachting, het zeewater en het klimaat

Het actuele weer en de zeewatertemperatuur komen uit weermodellen via Open-Meteo. Het zijn modelbenaderingen, geen lokale thermometermetingen. Bij elke waarde staat het tijdstip in Griekse lokale tijd. We vragen nieuwe weergegevens ongeveer elke tien minuten op; zeewater ongeveer elk halfuur. De bronmodellen zelf worden minder vaak bijgewerkt.

De verwachting voor alle twaalf plaatsen komt eveneens van Open-Meteo en wordt ongeveer elk halfuur opnieuw opgevraagd. Verder vooruit is een verwachting onzekerder. Het dagsymbool beschrijft de zwaarste voorspelde weersituatie van die dag, niet noodzakelijk de hele dag. Windrichting en maximumsnelheid hoeven niet op hetzelfde moment op te treden. De hoogste neerslagkans is niet het percentage van de dag dat het regent.

Zonnetijden volgen Europe/Athens, inclusief zomer- en wintertijd. De dagtotalen volgen de dagindeling van het bronmodel. Bij een tijdelijke bronstoring kan een verwachting tot zes uur na het ophalen beschikbaar blijven, met een melding. Verstreken dagen worden verwijderd; ontbrekende dagen en meetwaarden blijven als niet beschikbaar herkenbaar.

Zeewater betekent hier de temperatuur vlak bij het zeeoppervlak van een modelcel voor de kust. In een ondiepe baai, bij een bron of direct aan het strand kan de temperatuur afwijken. Landpunten in het binnenland krijgen geen zeetemperatuur. Een ontbrekende waarde wordt nooit als nul weergegeven.

De kaart en de plaatsknoppen tonen dezelfde gegevens. Als de kustlijn niet laadt, blijven de knoppen en gegevens bruikbaar. Bij een storing kunnen eerder opgehaalde waarden tot maximaal drie uur oud zichtbaar blijven, duidelijk gemarkeerd. Oudere waarden worden niet getoond.

De klimaatreeks hieronder beschrijft 1996–2025 voor zes kustplaatsen. Een actueel moment kun je niet rechtstreeks vergelijken met een dertigjarig maandgemiddelde. Voor de extra kaartpunten zijn geen nieuwe historische reeksen berekend; er zijn geen zeetemperaturen aan de bestaande dertigjaarstabel toegevoegd.

Bronnen: Open-Meteo Weather API · Marine API · CC BY 4.0 en databronnen.

VERKEN DE REEKS

Heraklion · Heraklion

Jaar · gemiddelde temperatuur
20,1 °C
Jaar · neerslag
443 mm
Jaar · natte dagen ≥1 mm
72 dagen
Jaar · gemiddelde wind
8,9 km/u

De tabel geldt voor het geselecteerde kustpunt; het is geen gemiddelde voor de hele regio.

Maandgemiddelden · 1996–2025

De maandwaarden staan hieronder. Schakel JavaScript in om grafieken en andere plaatsen te kiezen.

Heraklion · maandgemiddelden 1996–2025
MaandGem. minimum °CEtmaal °CGem. maximum °CNeerslag mmNatte dagen ≥1 mmWind km/u
januari10,012,816,365,812,29,1
februari9,913,016,766,110,49,4
maart11,014,718,956,48,79,0
april13,317,722,436,25,88,5
mei17,121,926,932,94,67,9
juni21,225,830,413,12,09,2
juli23,828,032,24,40,610,6
augustus23,927,832,08,41,010,2
september21,325,129,621,73,48,8
oktober18,021,425,636,85,68,1
november14,817,821,839,36,67,9
december11,814,417,861,411,28,6

Schuif de tabel zo nodig opzij. Minimum en maximum zijn gemiddelde dagelijkse waarden, geen uitersten. Wind is een gemiddelde op 10 m hoogte; lokale windstoten kunnen sterk afwijken.

Oktober van dichtbij

Kies een plaats om de oktoberwaarden te bekijken.

Download alle maandgemiddelden als CSV → · Download de samengevatte gegevens als JSON →

DEZELFDE PERIODE · DEZELFDE BRON

Zes kustplaatsen naast elkaar

Jaarwaarden gemiddeld over 1996–2025. De plaats is een referentiepunt binnen de genoemde regio. Deze zes punten zijn niet samengevoegd tot één gemiddelde voor Kreta.

ERA5-heranalyse · jaarlijkse gemiddelden
PlaatsRegioTemperatuur °CNeerslag mmNatte dagen ≥1 mmWind km/u
ChaniaChania19,483490,415,8
RethymnoRethymno20,254581,48,4
HeraklionHeraklion20,144372,18,9
Agios NikolaosLasithi20,231960,110,3
SitiaLasithi18,928148,022,8
IerapetraLasithi18,525944,317,6

De verschillen hierboven zijn uitkomsten van deze berekening. Een droger kustpunt vertegenwoordigt niet automatisch het hele achterland. Vergelijk vooral het jaarritme en lees de toelichting over terreinhoogte en modelresolutie.

01 · KLIMAAT LEZEN

Wat verstaan we hier onder dertig jaar?

Dit dossier gebruikt 1 januari 1996 tot en met 31 december 2025: de laatste dertig volledige kalenderjaren die op het moment van samenstellen beschikbaar zijn. Het onvolledige jaar 2026 is niet in de gemiddelden opgenomen. Je ziet dus geen voorspelling voor je volgende vakantie, maar een terugblik op een vaste periode.

Dat is een andere keuze dan de internationaal gebruikte standaardnormaal 1991–2020. De Wereld Meteorologische Organisatie gebruikt vaste dertigjaarsperioden om vergelijkingen tussen plaatsen en publicaties mogelijk te maken. Onze keuze sluit aan op de vraag naar de laatste dertig complete jaren; de resultaten worden daarom niet als officiële WMO-stationsnormalen gepresenteerd.

De cijfers komen uit ERA5, een heranalyse van het weer. Daarbij worden waarnemingen en een weermodel samengebracht tot een consistente reconstructie. De gegevens zijn via Open-Meteo opgehaald en voor deze gids samengevat. De zes gekozen punten liggen bij kustplaatsen. Zij vormen geen oppervlaktegewogen gemiddelde van heel Kreta en evenmin een gemiddelde van een volledige bestuurlijke regio.

02 · KLIMAAT LEZEN

De grote lijn: een mediterraan jaar

De Griekse weerdienst beschrijft het mediterrane patroon als een afwisseling van relatief milde, natte winters en warme, droge zomers. In de tabel kun je dat patroon voor iedere gekozen plaats zelf volgen. Kijk niet alleen naar de warmste maand, maar ook naar de overgang tussen het droge en het nattere deel van het jaar.

Een maandgemiddelde strijkt verschillen glad. Een paar natte dagen kunnen samen een groot deel van de maandneerslag leveren. Een etmaalgemiddelde omvat zowel overdag als ’s nachts. Een gemiddelde van dagmaxima vertelt wat de dagtemperatuur gemiddeld deed, niet wat de hoogste temperatuur van de hele maand of de periode was.

Voor je reisplanning betekent dit: gebruik klimaat om een seizoen te begrijpen en een weersverwachting om de komende dagen te beoordelen. Een gemiddeld droge zomer garandeert geen rustige zee. Een milde winter aan de kust zegt weinig over sneeuw, zicht of wind op hoogte.

03 · KLIMAAT LEZEN

Winter · december, januari en februari

De winter vormt in veel kustreeksen een belangrijk deel van het natte seizoen. Met de neerslaggrafiek zie je hoe groot de winterbijdrage in de gekozen plaats is. Dat is nuttiger dan alleen een jaartotaal: hetzelfde jaartotaal kan immers heel verschillend over de maanden verdeeld zijn.

Voor een verblijf aan de kust kunnen wandelen door een stad, een museumbezoek en een maaltijd binnen deel van hetzelfde dagplan worden. Houd ruimte voor regen en veranderend weer. Voor bergbezoek gelden andere omstandigheden dan voor een terras aan zee; raadpleeg daarvoor specifieke lokale informatie.

Kijk ook naar het gemiddelde minimum. Het is het gemiddelde van de laagste temperatuur van iedere dag, geen absolute ondergrens. Een koude nacht kan onder dat cijfer uitkomen. Pak kleding daarom niet uitsluitend op basis van één gemiddelde temperatuur in.

04 · KLIMAAT LEZEN

Voorjaar · maart, april en mei

Het voorjaar is in de maandtabellen zichtbaar als een overgang: de temperatuur loopt op en het natte winterpatroon maakt plaats voor een droger deel van het jaar. De exacte verdeling verschilt per gekozen punt en per jaar. Vergelijk maart niet alleen met mei, maar ook met dezelfde maand in een andere kustplaats.

Wie wandelen, dorpen en archeologie wil combineren, kan de tabel gebruiken om een eerste seizoenskeuze te maken. Dat blijft een eigen afweging van warmte, licht en het doel van de reis. Een hogere gemiddelde temperatuur geeft geen uitsluitsel over een specifiek bergpad of de toegang tot een kloof.

Maak voor een dag op pad een alternatief dat minder afhankelijk is van het weer. Zo gebruik je de klimaatkennis als voorbereiding, zonder een gemiddelde tot een belofte te maken. Voorjaarsbloei en water in het landschap hangen bovendien ook af van wat er in de voorafgaande maanden is gebeurd.

05 · KLIMAAT LEZEN

Zomer · juni, juli en augustus

In de zomer komt het droge karakter van de kustreeksen duidelijk naar voren. Vergelijk het gemiddelde dagmaximum met de gemiddelde minimumtemperatuur: samen geven ze een beter beeld van het dagritme dan het etmaalgemiddelde alleen.

De Griekse weerdienst noemt zeebries en de noordelijke Etesische winden als factoren die de zomerse warmte kunnen temperen. Dat betekent niet dat wind het buiten overal aangenaam maakt. Een beschutte straat, een rotshelling en een open strand hebben verschillende omstandigheden. De windkolom hieronder bevat een gemiddelde op tien meter hoogte, geen windstoot en geen plaatselijke strandmeting.

Plan activiteiten met ruimte voor schaduw, water en rust. Gebruik voor zwemmen en varen actuele wind- en zee-informatie. Een maand die gemiddeld vrijwel droog is, kan tegelijk dagen met veel wind hebben. Warmte, zon en de toestand van de zee zijn verschillende onderdelen van het weer.

06 · KLIMAAT LEZEN

Najaar · september, oktober en november

Het najaar verbindt de warme zomer met het nattere winterdeel. Bekijk de drie maanden afzonderlijk: een gemiddelde voor het hele najaar verbergt juist de overgang die voor een reis belangrijk kan zijn.

Oktober verdient in deze gids extra aandacht omdat onze Kreta-reis in die maand plaatsvond. Het tekstvak bij de plaatskeuze toont zowel de oktobergemiddelden als het bereik van de gemiddelde oktobertemperatuur in de dertig afzonderlijke jaren. Dat bereik beschrijft verschillen tussen hele maanden, niet tussen afzonderlijke dagen.

Gebruik het gemiddelde aantal natte dagen om een maand beter te begrijpen, zonder het in een vaste vakantiekalender om te zetten. Gemiddeld zes natte dagen betekent niet dat iedere oktober precies zes regendagen heeft, of dat de regen op zes opeenvolgende dagen valt. Ook het tijdstip en de duur van buien blijven buiten zo’n maandoverzicht.

07 · KLIMAAT LEZEN

Vier regio’s, zes kustplaatsen

Chania, Rethymno, Heraklion en Agios Nikolaos geven een spreiding van west naar oost. Agios Nikolaos staat hier als kustpunt binnen Lasithi. Daarnaast zijn Sitia en Ierapetra toegevoegd om het noordoosten en de zuidkust apart te bekijken.

De vergelijkingstabel toont wat deze specifieke punten in dezelfde modelreeks laten zien. Trek daaruit geen conclusie dat een hele regio even nat, warm of winderig is als haar gekozen kustplaats. Hoogte, ligging ten opzichte van bergen en afstand tot zee ontbreken in zo’n eenvoudige samenvatting.

De ruwe ERA5-roosters zijn relatief grof: ongeveer een kwart graad. Een kustplaats kan daardoor worden benaderd met een cel die verder landinwaarts ligt. Bij iedere keuze staan de gebruikte celcoördinaten. De getallen zijn geschikt om het seizoensverloop te verkennen; voor zeer lokale verschillen zijn stationsmetingen en plaatselijke kennis belangrijk.

08 · KLIMAAT LEZEN

Kustcijfers zijn geen bergklimaat

Kreta heeft een uitgesproken bergachtig reliëf. Een tabel voor de omgeving van Chania is geen klimaattabel voor Pachnes, en Heraklion vertegenwoordigt niet automatisch de hoogvlakten in het binnenland.

Temperatuur, bewolking, wind en neerslag veranderen met hoogte en terrein. Bovendien kan een helling die aan de wind is blootgesteld anders reageren dan een beschutte vallei. Deze gids rekent daarom geen vaste temperatuurverlaging per honderd meter door naar iedere bestemming: dat zou meer zekerheid suggereren dan de kustgegevens bieden.

Lees voor een tocht de specifieke bezoekinformatie bij de Lefka Ori en vraag ter plaatse naar de omstandigheden. Gemiddelden over dertig jaar zeggen niets over de veiligheid van een kloof na recente regen of over ijs op een pad. Voor zulke beslissingen heb je actuele informatie over de juiste plek nodig.

09 · KLIMAAT LEZEN

Zon, daglicht en gevoelstemperatuur

Zonuren en daglicht zijn verschillende grootheden. Daglicht beschrijft hoelang de zon boven de horizon staat; zonneschijnduur vraagt ook voldoende directe zoninstraling. Een lange zomerdag is daardoor geen garantie voor evenveel uren ononderbroken zon.

Voor dit dossier is geen voldoende gecontroleerde, vergelijkbare zonurenreeks voor alle zes plaatsen vastgesteld. Daarom worden daarvoor geen maandcijfers getoond. Getallen uit een andere bron of periode zijn niet stilzwijgend aan de dertigjaarsreeks toegevoegd.

Ook zeewatertemperatuur en gevoelstemperatuur zijn niet uit deze luchttemperaturen afgeleid. Wind, zon, vochtigheid, kleding en activiteit beïnvloeden hoe je de dag ervaart. Gebruik de cijfers hieronder dus als beschrijving van de gekozen weergegevens, niet als een complete beoordeling van strandweer of wandelcomfort.

10 · KLIMAAT LEZEN

Dertig jaar bevat ook verandering

Een gemiddelde van 1996–2025 combineert het begin en het einde van de reeks. Het kan daardoor anders aanvoelen dan wat iemand zich van recente zomers herinnert. In de verkenner staan ook de dertig afzonderlijke jaargemiddelden, zodat je variatie tussen jaren kunt bekijken.

Daarnaast vergelijken we 1996–2005 met 2016–2025. Dat zijn twee even lange blokken uit dezelfde bron. Het verschil is een beschrijvende berekening voor het geselecteerde punt. Het is geen statistische trendanalyse, geen opwarming per decennium en geen voorspelling van de komende tien jaar.

Voor oorzaken, regionale klimaattrends en de betekenis van extreme jaren verwijzen we naar analyses van de Griekse weerdienst en Copernicus. In deze gids blijven de eigen berekeningen herkenbaar gescheiden van zulke formele klimaatbeoordelingen.

11 · KLIMAAT LEZEN

Zo lees je de cijfers zonder misverstanden

De drie temperatuurkolommen zijn gemiddelden van het dagelijkse minimum, de etmaaltemperatuur en het dagelijkse maximum. Een gemiddeld maximum van 27 °C betekent niet dat het die maand nooit warmer wordt. Een etmaalgemiddelde is evenmin hetzelfde als de temperatuur op een zonnig terras in de middag.

Neerslag is weergegeven als het gemiddelde maandtotaal in millimeters. Eén millimeter komt overeen met één liter water per vierkante meter. De gebruikte variabele telt alle neerslagvormen, dus in beginsel ook het waterequivalent van sneeuw. De natte-dagenkolom telt dagen met ten minste één millimeter: niet iedere dag met een paar druppels.

Voor iedere kalendermaand is eerst per jaar een gemiddelde of totaal berekend, waarna de dertig maandwaarden zijn gemiddeld. De jaarwaarden zijn apart over hele jaren berekend. Daardoor zijn jaartemperaturen niet simpelweg het ongewogen gemiddelde van twaalf afgeronde maandtemperaturen. Afronding vindt pas plaats bij de weergave.

Bronnen, methode & controle

Samengesteld op 21 oktober 2026. Per plaats zijn 10.958 opeenvolgende dagen gecontroleerd, zonder ontbrekende waarden in de gepubliceerde variabelen. Alle maandtotalen voor neerslag en natte dagen sluiten aan op het gemiddelde jaartotaal. De ruwe data en berekening zijn bewaard bij de bronbestanden van de gids.

Data: Open-Meteo Historical Weather API, vaste modelkeuze ERA5, lokale dagindeling Europe/Athens. Gegevens herwerkt tot maand- en jaaroverzichten. Bronvermelding: Open-Meteo en ECMWF/Copernicus Climate Change Service, onder de bijbehorende gebruiksvoorwaarden; Open-Meteo-data onder CC BY 4.0.

Bekijk de referentiepunten en gebruikte roostercellen

Open-Meteo past verwerking voor de gevraagde locatie toe, waaronder terreinhoogte. Celwaarden en lokale meetstations kunnen daardoor van elkaar verschillen. Zonneschijnduur is opgehaald tijdens de verkenning maar na de kwaliteitsbeoordeling niet gepubliceerd.